Rekrutacja 2024/2025

Więcej informacji znajdziesz TU <- kliknij ->

 

W ubiegły czwartek, 24 września, w ramach projektu Erasmus+ odwiedziliśmy naszych partnerów z Włoch i Niemiec. Była to oczywiście podróż online, gdyż przełożona z marca na wrzesień wizyta gości z Niemiec, Włoch i Francji w Kętrzynie ponownie nie mogła dojść do skutku. Tym samym było to nasze drugie spotkanie za pośrednictwem aplikacji Zoom, bardziej kameralne niż ostatnie, co również było spowodowane tym, że grupa nauczycieli i uczniów z Francji musiała w ostatniej chwili zrezygnować z naszej wirtualnej wycieczki w związku z pogarszającą się sytuacją epidemiczną i związanymi z tym restrykcjami wprowadzonymi w Marsylii. W spotkaniu wzięło zatem udział 14 osób – nauczyciele i 2-3 uczniów z każdej szkoły. Naszą placówkę reprezentowali Gabriela Małagocka i Jakub Donat.

Uczniowie i nauczyciele dzielili się wrażeniami z dwóch lat poświęconych na realizację projektu i odpowiedzieli na pytanie: „Czego nauczył Cię projekt?”

Młodzież opowiadała o zmianach, jakie zaszły w ich życiu od momentu przystąpienia do projektu. Dla niektórych była to szansa, by po raz pierwszy opuścić granice swojego kraju, dla kolejnych możliwość otworzenia się na innych ludzi i ich odmienne kultury. Wszystkich ucieszyła perspektywa nawiązania nowych przyjaźni i poszerzenia swoich horyzontów. Dzięki komunikowaniu się w języku angielskim uczniowie pokonywali bariery językowe i wzbogacali zasób słownictwa, szlifując swoje umiejętności językowe i zyskując większą wiarę i pewność siebie. Wszyscy byli też zgodni, że było to niesamowite przeżycie i jedyne w swoim rodzaju doświadczenie.

Nie obeszło się też bez gorących podziękowań, a także chęci wzięcia udziału w kolejnym projekcie. Wśród pomysłów na nowy temat pojawiły się: zmiany klimatyczne, problem jedności w Unii Europejskiej czy zjawisko migracji. Wszyscy wyraziliśmy nadzieję na to, że wkrótce świat powróci do normalności i ponownie będziemy mogli swobodnie i bez strachu przekraczać granice naszych krajów i że jedno z kolejnych naszych spotkań odbędzie się twarzą w twarz.

W dniach 22 – 28 marca 2020 r. w ramach projektu Erasmus+ mieliśmy gościć w Kętrzynie nauczycieli i uczniów z krajów partnerskich z Włoch, Niemiec i Francji. Wszystko było dopięte niemal na ostatni guzik, jednak na dwa tygodnie przed planowanym przyjazdem uczestników nasze plany pokrzyżował koronawirus. Nie powstrzymało nas to jednak przed wideokonferencją, która odbyła się w czwartek 2 kwietnia o godz. 13:30 za pośrednictwem już tak dobrze poznanego przez nas, uczniów i nauczycieli I LO, programu do spotkań online zoom.us. Głównym jej tematem był oczywiście COVID-19. W spotkaniu wzięły udział 43 osoby, w tym 8 nauczycieli i 35 uczniów, w tym 11 z naszej szkoły. Każdy z uczestników wypowiedział się, jak pandemia wpłynęła na ich życie i jakie są jej złe, ale i te dobre strony. Temat poważny, ale nie zabrakło śmiechu i wspólnych śpiewów, a spotkanie takie jak to jest dowodem na to, że nawet w tak trudnej sytuacji potrafimy się zjednoczyć i być razem

W drodze powrotnej do Polski, będąc na lotnisku im. Leonarda da Vinci położonym około 20 km od centrum Rzymu, aby uniknąć perspektywy spędzenia kolejnych 6 godzin w oczekiwaniu na samolot, postanowiliśmy wybrać się do Wiecznego Miasta. Nie mieliśmy na to wiele czasu, ale udało nam się dotrzeć do Koloseum i spędzić tam nieco czasu podziwiając pozostałości amfiteatru, a także Łuk Konstantyna Wielkiego i Forum Romanum.

Ostatnie dwa dni naszego pobytu we Włoszech spędziliśmy w Foggii. Czwartek rozpoczęliśmy od wizyty w Ratuszu na spotkaniu z radną odpowiedzialną za kwestie edukacji w prowincji Foggia. Uczniowie zadali wcześniej przygotowane pytania i wysłuchali wyczerpujących i ciekawych odpowiedzi. Natomiast w piątek udaliśmy się do Urzędu Pracy gdzie również była okazja porozmawiać z tutejszym urzędnikiem na temat ofert pracy, niezbędnych kwalifikacji czy bezrobocia w tym regionie.

Wieczorem po raz ostatni spotkaliśmy się w szkole na uroczystym pożegnaniu, podczas którego wysłuchaliśmy i obejrzeliśmy występ przedstawicieli tutejszej szkoły pieśni i tańca Università del Crocese. Na koniec uczniowie otrzymali dyplomy uczestnictwa w projekcie Erasmus+ „Przygotowanie młodych ludzi do rynku pracy”.

Było to już przedostatnie spotkanie uczniów w ramach projektu, kolejne odbędzie się w Polsce w dniach 22-28 marca 2020 r.

Środę w całości spędziliśmy w malowniczej miejscowości Bovino. Wizytę rozpoczęliśmy od fabryki oliwy z oliwek Vibinum Service przyglądając się procesowi jej tworzenia. Sami mogliśmy również ocenić jej smak, gdyż poczęstowano nas przypieczonym chlebem polanym obficie oliwą. Następnie udaliśmy się do firmy Giannotti słynącej z produkcji panettone - rodzaju babki spożywanej tradycyjnie w okresie Bożego Narodzenia i Nowego Roku. Również i tym razem pozwolono nam ocenić jej smak. Kolejną atrakcją była Agroturystyka Piana delle Mandrie specjalizująca się między innymi w wyrobie serów, w tym mozzarelli, której także mogliśmy posmakować podczas wspólnego lunchu. Na deser zostawiliśmy sobie zwiedzanie samego miasteczka, w tym zamku w stylu normańskim oraz Katedry Wniebowzięcia NMP.