Szybki dostęp

 

Rekrutacja 2024/2025

Więcej informacji znajdziesz TU <- kliknij ->

 

Drodzy Absolwenci!

W 2025 roku przypada 80. rocznica  powstania  I Liceum Ogólnokształcącego im. Wojciecha Kętrzyńskiego w Kętrzynie. To doniosłe wydarzenie nie tylko dla obecnych pracowników i społeczności uczniowskiej, ale także dla tych, którzy na przestrzeni osiemdziesięciu lat tworzyli niezwykłą historię szkoły, przyczyniając się do jej rozwoju i kształtując jej tradycje. Chcąc podkreślić szczególny charakter jubileuszu, pragniemy wrócić wspomnieniami do przeszłości i wydać publikację upamiętniającą 80 lat funkcjonowania naszej szkoły. W związku z tym zwracamy się z prośbą o udostępnienie Państwa pamiątek, zdjęć z opisem wydarzeń oraz wspomnień związanych z nauką i pracą w „starym ogólniaku”. Materiały prosimy przesyłać na adres: 80lecie@1loketrzyn.pl

 

14 lutego w godzinach popołudniowych odbyła się aukcja naszych ręcznie szytych laleczek. Karolina Narejko i Konrad Karanowski  zabrali zgromadzonych w auli gości w zabawną podróż, dzięki której poznali „Wszystkie Kolory Świata”. To była jedyna i niepowtarzalna okazja, by w ciągu zaledwie godziny „zwiedzić” 21 krajów. I pomyśleć, że Filias Fogg, bohater powieści Julisza Verne’a potrzebował aż 80 dni, by odbyć podróż dookoła świata.

Nasza aukcja zakończyła się ogromnym sukcesem: sprzedaliśmy wszystkie laleczki!!!

2540,00 zł

to kwota, którą zebraliśmy dzięki Wam – drodzy uczniowie, Waszym rodzicom i naszym darczyńcom. Pieniądze zostaną przekazane na konto UNICEF. I pomyśleć, że dzięki nam 254 dzieci z Angoli ma szanse na przeżycie…

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z lalkami przeznaczonymi na licytację!

Na chwilę w naszej szkole zrobiło się kolorowo. A to za sprawą szmacianych laleczek, które uszyli uczniowie i ich rodzice w ramach globalnej akcji UNICEF pn.: „Wszystkie Kolory Świata”. I tak na naszym korytarzu zagościli przedstawiciele wszystkich stron świata. I tak m. in.: mamy laleczki z dalekiej Japonii, Korei, Chin, Indii, przedstawicieli obu Ameryk, obywateli krajów słowiańskich, Francuzkę, Norweżki, Szkotów, Niemców, a nawet Izraelczyka i kilku Arabów. Liczną grupę stanowią mieszkańcy Grenlandii.

Laleczki te są niezwykłe, bo symbolizują pomoc uczniów dla najbardziej potrzebujących dzieci na świecie. Każda z nich ma swoją tożsamość: imię i kraj pochodzenia.

Laleczki są do kupienia od 19 stycznia 2017r., a te oznaczone czerwonymi cyframi zostaną zlicytowane podczas zorganizowanego w lutym w szkole koncertu charytatywnego.

Cena wywoławcza jednej laleczki wynosi 10 zł. Jest to kwota, która umożliwia zaszczepienie w Angoli jednego dziecka przeciwko najważniejszym chorobom wieku dziecięcego a tym samym uratowanie mu życia.

Ponadto każda szkoła realizująca projekt, może wziąć udział w konkursie na najbardziej oryginalną laleczkę. Nagrodą jest koncert Majki Jeżowskiej w zwycięskiej szkole.

Wszystkim dzieciom i ich rodzinom dziękujemy za pomoc w realizacji projektu. Rodzicom gratulujemy pociech, które są otwarte na problemy innych kultur, a przede wszystkim chcą pomagać drugiemu człowiekowi. Nauczycielom (p. Robertowi Puczelowi, p. Beacie Korzeniewskiej – Siwek, p. Jarkowi Olejnikowi, p. Monice Żołędziowskiej) – za nieocenioną pomoc.

Małgorzata Fiedorowicz i Monika Darmofał – Karanowska

koordynatorki projektu

 

 

Do naszej szkoły dotarły wreszcie długo wyczekiwane wykrojniki do laleczek, które będziemy przygotowywać w ramach akcji „Wszystkie Kolory Świata”. Wraz z p. Małgorzatą Fiedorowicz zapraszamy wszystkich zainteresowanych do wspólnego szycia w poniedziałkowe popołudnia do Sali nr 23. Ci z Was, którzy chcieliby laleczkę przygotować samodzielnie, mogą zgłosić się z materiałem do gabinetu pedagoga szkolnego i odrysować szablon.  Dla każdej laleczki przygotowany jest specjalny certyfikat UNICEF, na którym będziecie mogli umieścić informacje o Was – autorach – oraz o czasie i miejscu powstania laleczki. Zatem igły w dłoń i zabieramy się do pracy!

Monika Darmofał - Karanowska

 

"Każdego roku prawie 2 miliony dzieci umiera z powodu biegunki wywołanej brakiem czystej wody!"

 

Ponad miliard mieszkańców Ziemi wciąż pozbawionych jest dostępu do czystej wody. Chociaż w ciągu ostatnich lat dokonał się olbrzymi postęp, to nadal o zwykłym kranie na własnym podwórku nie ma co marzyć niemal 50% mieszkańców Afryki i Azji. Dla milionów rodzin zanieczyszczone rzeki, strumienie i stawy to jedyne źródło wody. W tej samej wodzie trzeba się umyć i zrobić pranie, korzystają z niej również zwierzęta. Bakterie znajdujące się w takiej wodzie stanowią śmiertelne zagrożenie. Zaopatrzenie w wodę pitną jest długim i żmudnym procesem, ale UNICEF wytrwale nad tym pracuje. Jednak w oczekiwaniu na moment, kiedy wszystkie dzieci będą miały dostęp do czystej wody, musimy je chronić przed odwodnieniem spowodowanym biegunką - drugą z najczęstszych przyczyn śmierci wśród dzieci poniżej 5 roku życia!

Istnieje prosta metoda, aby pomóc tym dzieciom. Podanie specjalnej mieszanki glukozy i chlorku sodu (tzw. Oral Rehydration Salts – ORS) daje natychmiastowy efekt. Osłabione dziecko po kilku godzinach czuje się lepiej, a niebezpieczeństwo śmierci mija.
Po raz pierwszy terapia ORS została zastosowana w Bangladeszu pod koniec lat 70 XX wieku. Od tego czasu saszetki ORS ratują przed śmiercią ponad milion dzieci rocznie.

UNICEF produkuje saszetki ORS od 30 lat. Obecnie dostarczamy ich rocznie 50 milionów. Niestety to wciąż niewystarczająca ilość. W miejscach ubogich w zasoby czystej wody występuje ogromne zapotrzebowanie na terapię ORS. W obozach dla uchodźców, w regionach dotkniętych powodzią, trzęsieniem ziemi oraz tam, gdzie toczą się konflikty zbrojne, mieszkają miliony dzieci nieustannie narażonych na ciężkie odwodnienie organizmu i powolną śmierć. Dzięki Waszemu wsparciu możemy im pomóc.

 

DOUSTNE SOLE NAWADNIAJĄCE  - /pobierz/