Szybki dostęp

 

Rekrutacja 2026/2027

 

Nowy numer telefonu

 

 

1 czerwca 2026 roku uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego im. Wojciecha Kętrzyńskiego w Kętrzynie wzięli udział w Szkolnym Dniu Sportu, który odbył się na stadionie Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji. Przed rozpoczęciem zmagań lekkoatletycznych wręczono medale i dyplomy uczestnikom Halowej Ligi Piłki Nożnej.

W programie zawodów znalazły się biegi indywidualne dziewcząt i chłopców na dystansie 100 m, biegi sztafetowe 4 × 100 m, bieg dziewcząt na 800 m oraz bieg chłopców na 1000 m. Na bieżni nie brakowało sportowych emocji, a rywalizacja przebiegała w duchu fair play. Wspaniały doping z trybun dodawał zawodnikom energii i motywował do osiągania jak najlepszych wyników.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom za ogromne zaangażowanie, wysiłek i sportową postawę. Jesteśmy dumni z Waszej determinacji i chęci podejmowania sportowych wyzwań.

Dziękujemy Miejskiemu Ośrodkowi Sportu i Rekreacji za udostępnienie stadionu i pomoc w organizacji wydarzenia.

„Jest rok 2026, gdy międzynarodowej społeczności udało się zażegnać kryzys klimatyczny. Wyobraźcie sobie, jak przybywacie do nowo powstałego miasta. To nowoczesny, wybudowany od zera projekt, stworzony w odpowiedzi na potrzebę życia w przestrzeni przyjaznej ludziom i zwierzętom. Waszym zadaniem jest zaprojektowanie wspólnoty od nowa – w ograniczonej przestrzeni, z ograniczonymi zasobami, ale z ogromnym potencjałem współpracy. Jesteście pierwszymi mieszkańcami i mieszkankami tego miasta. Mimo tego, że różnicie się cechami i potrzebami - razem zdecydujecie, jaka infrastruktura powstanie i jakie wartości staną się jej fundamentem”.

Tak zaczyna się gra „Dobro wspólne – gra wspierająca dialog międzykulturowy”, w której wzięliśmy udział 2 czerwca. Przez kilka godzin 32 uczniów naszej szkoły wcielało się w różne postaci, by zdobyć umiejętności kluczowe w dialogu rozumianym jako sposób komunikacji, który koncentruje się na zrozumieniu innych, a nie na próbie przekonania do swoich racji. Uczyliśmy się, jak rozmawiać ze sobą pomimo różnych poglądów, wartości czy potrzeb, jak reagować na wypowiedzi innych, szanując ich zdanie, a przede wszystkim, jak wspólnie osiągnąć sukces. Dziękujemy Monice i Alex za poprowadzenie warsztatów.

__________

Gra jest innowacją społeczną i została stworzona przez Stowarzyszenie Laboratorium Działań dla Pokoju (Salam Lab) w ramach projektu „Inkubator pomysłów 3 – wsparcie w rozwoju innowacji społecznych dotyczących włączenia społecznego” realizowanego przez Fundację Stocznia w partnerstwie z Klubem Inteligencji Katolickiej oraz Ośrodkiem Ewaluacji w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego Plus.

W dniu 31 maja 2026 roku odbył się rajd rowerowy zorganizowany dla uczniów naszej szkoły. O godzinie 8.00 rano spotkaliśmy się pod budynkiem I Liceum Ogólnokształcącego w Kętrzynie, skąd rozpoczęliśmy swoją wyprawę. Trasa rajdu prowadziła przez malownicze zakątki Mazur: Kętrzyn – Srokowo – Sztynort – Gierłoż – Kętrzyn. Łączna długość trasy wyniosła 68 kilometrów. W rajdzie uczestniczyło siedmioro uczniów naszej szkoły, którzy z dużym zaangażowaniem i determinacją pokonali cały dystans.

Podczas przejazdu nie zabrakło chwil odpoczynku i integracji. W Sztynorcie zatrzymaliśmy się na pyszne ciasto i aromatyczną kawę, co pozwoliło nam nabrać sił na dalszą część trasy. Kolejnym punktem wyprawy była Gierłoż, gdzie czekało na nas ognisko. W miłej atmosferze upiekliśmy kiełbaski i spędziliśmy wspólnie czas, ciesząc się piękną pogodą. Przez cały dzień dopisywały zarówno warunki atmosferyczne, jak i doskonałe humory uczestników. Choć wszyscy wrócili do domu zmęczeni, to jednocześnie bardzo szczęśliwi i dumni ze swojego osiągnięcia. Dla każdego z uczniów była to najdłuższa wyprawa rowerowa w życiu, dlatego tym większe należą im się gratulacje.

Opiekunami rajdu byli P. Robert Puczel oraz P. Sylwester Gacioch. Serdecznie dziękujemy im za organizację, opiekę i wsparcie podczas całej wyprawy. Mamy nadzieję, że za rok ponownie wyruszymy na kolejny rajd rowerowy i przeżyjemy równie niezapomnianą przygodę. Uczestnicy rajdu już dziś z niecierpliwością czekają na następne wspólne kilometry!

27 maja odwiedziło nas około 300 ósmoklasistów ze szkól Kętrzyna, Reszla, Mrągowa, Nakomiad, Korsz, Karolewa, Windy, Drogosz i Srokowa dla których przygotowaliśmy grę, składającą  się z wielu zadań i szyfrów do odgadnięcia. Nasi goście mieli też okazję zapoznać się z propozycjami profili, które chcemy otworzyć w roku szkolnym 2026/2027. Podczas wizyty przyszli absolwenci szkół podstawowych zwiedzili nawet najbardziej tajemnicze zakątki „starego ogólnika”, mieli okazję porozmawiać z obecnymi uczniami, posłuchać o działalności Szkolnej Grupy Teatralnej RAMPA, akcjach Stowarzyszenia „Sztama”oraz Peer Support  Nasi wolontariusze w ciekawy sposób przedstawili specyfiką nauki w „ogólniaku”, zwracając uwagę na możliwości związane z przygotowaniem się do egzaminu maturalnego. Dziękujemy wszystkim, którzy zaangażowali się w przygotowanie i przeprowadzenie dzisiejszego wydarzenia. Dziękujemy ósmoklasistom, ich opiekunom oraz rodzicom za przybycie do naszej szkoły. Do zobaczenia 1 września, już w roli członków społeczności I Liceum Ogólnokształcącego im. Wojciecha Kętrzyńskiego w Kętrzynie.

 

W ostatnich dniach całą społeczność szkolną zasmuciła informacja o śmierci długoletniego nauczyciela naszego Liceum-pana Mirosława Jasionowicza. Pan Mirosław urodził się 17 listopada 1939 roku w Narucie koło Wilna. W maju 1946 roku wraz z rodziną przybył do Polski (ziemie rodzinne pozostały w granicach ZSRR) i osiedlił się w Gudzikach w powiecie kętrzyńskim. Ukończył w latach 1954-1959 Technikum Mechanizacji Rolnictwa w Karolewie, a następnie Studium Nauczycielskie w Olsztynie na wydziale rysunku i prac ręcznych. Z naszą szkołą, jako nauczyciel zajęć wychowania technicznego, związał się w latach 1961-1991. Już jako pedagog ukończył Wyższą Szkołę Nauczycielską w Olsztynie na Wydziale Matematyczno-Technicznym w zakresie praktyczno-technicznym. Pan Mirosław w I Liceum Ogólnokształcącym im. Wojciecha Kętrzyńskiego w Kętrzynie od podstaw zorganizował pracownię wychowania technicznego (pracownia zajęła II miejsce w wojewódzkim konkursie na najlepszą pracownię wychowania technicznego w szkołach), a następnie dbał o jej wyposażenie. Wykonując obowiązki nauczyciela, pan Mirosław Jasionowicz w 1981 roku otrzymał nagrodę Inspektora Oświaty i Wychowania w Kętrzynie, w roku 1982 został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi, a w 1983 roku Odznaką "Zasłużony dla Warmii i Mazur". Pracując w naszej szkole, pan Mirosław dał się poznać jako dobry nauczyciel i wychowawca młodzieży przez 30 lat swojej pracy. Współpracownicy i wychowankowie zapamiętali go jako człowieka otwartego, koleżeńskiego, z wielkim autorytetem. Zawsze pomocny, często czynem społecznym wykonując wraz z młodzieżą pomoce naukowe, ucząc rysunku technicznego czy posługiwania się narzędziami sprawił, że na trwałe zapisał się w historii naszej placówki. Po osiągnięciu wieku emerytalnego pożegnał się z naszą szkołą i odszedł na zasłużoną emeryturę.

            Wdzięczni za długoletnią i owocną pracę w naszej szkole pożegnaliśmy naszego pana Mirosława. W ostatniej drodze panu profesorowi towarzyszył sztandar naszej szkoły oraz delegacja obecnych nauczycieli I Liceum Ogólnokształcącego im. Wojciecha Kętrzyńskiego w Kętrzynie oraz nauczycieli emerytów. Mirosław Jasionowicz spoczął na cmentarzu komunalnym w Olsztynie.

Cześć Jego pamięci.