Szybki dostęp

 

Drodzy Absolwenci!

W 2025 roku przypada 80. rocznica  powstania  I Liceum Ogólnokształcącego im. Wojciecha Kętrzyńskiego w Kętrzynie. To doniosłe wydarzenie nie tylko dla obecnych pracowników i społeczności uczniowskiej, ale także dla tych, którzy na przestrzeni osiemdziesięciu lat tworzyli niezwykłą historię szkoły, przyczyniając się do jej rozwoju i kształtując jej tradycje. Chcąc podkreślić szczególny charakter jubileuszu, pragniemy wrócić wspomnieniami do przeszłości i wydać publikację upamiętniającą 80 lat funkcjonowania naszej szkoły. W związku z tym zwracamy się z prośbą o udostępnienie Państwa pamiątek, zdjęć z opisem wydarzeń oraz wspomnień związanych z nauką i pracą w „starym ogólniaku”. Materiały prosimy przesyłać na adres: 80lecie@1loketrzyn.pl

 

Mistrz, Tadeusz „Teddy” Pietrzykowski; rękopisy i opowieści ojca zebrała Eleonora Szafran. Warszawa

*„Mistrz” przywraca pamięć o legendarnym polskim bokserze, mistrzu wszech wag Auschwitz.

Nikt przed nim tego nie zrobił. Żaden z wycieńczonych szeregowych więźniów nie odważył się walczyć z silniejszymi, dobrze odżywionymi obozowymi kapo. „Teddy” pamiętał jednak, czego przed wojną nauczył go Papa Stamm: trzeba walczyć do końca. Zwycięstwa „Teddy’ego” na obozowych ringach to nie była tylko wygrana walka bokserska, to był pokaz niezłomności i nadzieja dla tysięcy więźniów, którzy patrzyli „jak Polak bije Niemca” i widzieli w tym zapowiedź zwycięstwa i końca wojny. Ta książka to dokument pamięci. „Teddy” sam opowiada, co przeżył i widział. Jego historie trzymają w napięciu, nieraz budzą przerażenie, czasem głębokie wzruszenie szlachetną postawą współwięźniów albo zaciekawienie uczuciem rodzącym się w obozowym piekle.

Relacje o niezwyciężonym „Teddym” pojawiają się we wspomnieniach byłych więźniów Auschwitz, ale on sam dotąd żył w cieniu swoich niewiarygodnych zwycięstw. Niezwykle skromny, pogodny człowiek – heros w skórze antybohatera – przez lata snuł swoje opowieści tylko w gronie rodziny i przyjaciół. Odnalezienie zielonego brulionu z zapiskami pozwoliło nareszcie oddać głos mistrzowi. Od 27 sierpnia 2021 r. w kinach będzie można już oglądać film „Mistrz” w reżyserii Macieja Barczewskiego inspirowany historią Tadeusza Pietrzykowskiego. W rolach głównych: Piotr Głowacki, Grzegorz Małecki, Marcin Bosak, Marian Dziędziel, Piotr Witkowski, Rafał Zawierucha, Marcin Czarnik i Jan Szydłowski.

 

 
Black Holly. Okrutny książę. Wydaw. Jaguar
*Pierwsza część trylogii o zbrodni, podstępach i żądzy władzy w magicznej krainie elfów*
 
Książkę poleca Joanna Kreczman z klasy 3D1
 
„Okrutny książę” to pierwszy tom trylogii autorstwa Holly Black. Książka opowiada o Jude, która wraz ze swoimi siostrami, wskutek nieprzyjemnych wydarzeń, jest zmuszona zamieszkać w Elfhame – krainie zamieszkanej głównie przez elfy oraz inne nierealne stworzenia. Śmiertelniczka w niebezpiecznym świecie nie ma łatwo, o czym Jude przekonuje się na własnej skórze. Intrygi, sekrety i zwroty akcji zawarte w powieści wciągają i sprawiły, że nie mogłam oderwać się od czytania. Miłośnicy wątków romantycznych z pewnością się nie zawiodą, ponieważ i takie atrakcje zapewniła autorka swoim czytelnikom.
 
Polecam sięgnąć po tę pozycję i przekonać się o talencie Holly Black. Niebawem przeczytam kolejny tom, nie mogę się doczekać!! ?
 
Recenzje można wysyłać na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
 

WKRĘĆ SIĘ W ŚWIAT MITOLOGII, po takim hasłem Witold Kocisz z 1ae chce Was zachęcić do sięgnięcia po “Mitologię Słowiańską” Jakuba Bobrowskiego i Mateusza Wrony oraz “Mitologię Nordycką” Neila Gaimana.
 
Do przeczytania tych pozycji zachęciło mnie samo słowo “mitologia” - zbiór mitów jakiegoś ludu lub grupy etnicznej składający się na system ich wierzeń religijnych (tak brzmi definicja z pwn-u ? ). Ale tak naprawdę zadałem sobie pytanie: “Dlaczego w szkole omawiamy jedynie mitologię grecką?”. Przecież terytorium, na którym mieszkamy nigdy nie było zamieszkiwane przez Greków. Czy nie warto więc zapoznać się z wierzeniami najbliższego nam terytorialnie i kulturowo ludu, czyli Słowian? To właśnie z ich mitologii wyrasta w ogromnej mierze polski folklor, obrzędowość ludowa, a nawet liczne zwyczaje będące w kulturze. Książka ta w świetny sposób ilustruje sylwetki pradawnych bogów, herosów oraz postaci słowiańskiej demonologii.
 
Ukazuje ona również ciekawą koncepcję postrzegania świata przez Słowian. Myślę, że może zainteresować każdego fana “Wiedźmina”.
 
Kolejną pozycją, którą niezwykle polecam jest “Mitologia Nordycka”. Zbiór wierzeń nordyckich jest nam równie bliski, jak zbiór wierzeń greckich. Gaiman w swoim dziele w intrygujący sposób przedstawia mity nordyckie - zarówno bogów, jak i koncepcję postrzegania świata. To właśnie na podstawie tych podań powstały m.in. powieści Tolkiena, “Gra o tron”, czy niektóre filmy z serii Marvela. Mity te są barwnymi przygodami Thora, Lokiego, Odyna oraz Frei, którzy potrafią zafascynować młodego czytelnika.
 
Obydwie książki pozwoliły mi poszerzyć zasób swojej wiedzy oraz ogromnie rozbudziły moją wyobraźnię. Polecam te książki każdemu, kogo odstresowuje czytanie oraz kto lubuje się w podobnych książkowych klimatach.
 
Wiktor Kocisz 1ae

W cyklu „Moja książka” pojawiła się lektura szkolna. :)  Mateusz Białek z 3a poleca Wam do przeczytania „Kamienie na szaniec” Aleksandra Kamińskiego. 

Książką, do której nieodzownie wciąż z miłą chęcią powracam są „Kamienie na szaniec” Aleksandra Kamińskiego. Oparta akcją w czasach okupowanej przez hitlerowców Warszawie ma charakter dokumentu. Spowodowane jest to choćby faktem iż oparta została na pamiętniku jednego z bohaterów – Zośki.

Autor poza historią tamtych czasów, prezentuje bohaterskie postawy młodych żołnierzy Szarych Szeregów, co w perspektywie całokształtu utworu jest bardzo dużym atutem. Pomimo stale towarzyszącemu im niebezpieczeństwu, wciąż kultywują oni jedne z najistotniejszych dla człowieka wartości jakim jest przyjaźń i wiara. Ich oddanie w walce z wrogiem budzi w czytającym duży podziw i przedstawia iż „ojczyzna” nie jest tylko pustym słowem, a czymś zdecydowanie ważniejszym. Utwór niesie tym głęboki przekaz, podkreślając wagę tego słowa jak i istotę kultywowania tego co najważniejsze, zwłaszcza gdy przeżywamy „czas próby” jakim bezapelacyjnie jest wojna.

Dziś takie bohaterskie zachowania jakie zaprezentowali Alek, Zośka i Rudy są coraz trudniejsze do znalezienia, jednak to dzięki takim ludziom  jak oni możemy teraz żyć w kraju niepodległym. Uważam iż jest to książka warta przeczytania, gdyż nie jest tylko historią młodych żołnierzy Szarych Szeregów, a opisem prawdziwego patriotyzmu, i jego ceny. Warto pamiętać „...jak pięknie żyć i jak pięknie umierać...”                                                                                                                                   

Polecam Mateusz Białek

 
Ps. Uwierzcie, lektura też może się podobać :)  Zapraszam do dostarczania recenzji przeczytanych przez Was książek -  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.