Dzisiejszy dzień upłynął nam w przyjemnej atmosferze. Były słodkości, lody i muzyka. Dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w naszej akcji i pokazali, że można i warto być sobą. Byliście niesamowicie kreatywni, za co nasz projektowy zespół przyznał następujące nagrody:
W kategorii wizerunek
- wśród uczniów zwyciężyli: Klaudiusz Celiński z klasy 2ae, Anna Żylińska z klasy 2d oraz Maria Lipska z klasy 1f2
- wśród nauczycieli: p. Sylwia Grochecka, p. Anna Wachnik i p. Jarosław Gresik
- wyróżnienia otrzymali też nauczyciele za luz i odwagę w byciu sobą: Urszula Wankiewicz, p. Dominika Skrzypczyńska, p. Joanna Chotyniec, p. Ewa Tabaka
W kategorii hasła nagrody powędrowały do: Joanny Kreczman z klasy 3d1, Martyny Chylak z klasy 3d1, Antoniego Jowsy z klasy 1a2, Róży Kozłowskiej z klasy 2ae oraz Wiktora Kocisza z klasy 2ae.
W kategorii plakat nagrody otrzymują grupy z klas: 2b, 3d2 i 1e.
Wszystkim serdecznie gratulujemy i dziękujemy za dzisiejszą zabawę. Bądźcie sobą i wspierajcie się wzajemnie! Życzymy Wam samych miłych dni bez stresu :)
- Szczegóły
- Nadrzędna kategoria: Aktualności
- Odsłony: 463
Początek nowego roku przyniósł nam dobre wiadomości: Komisja Europejska rozstrzygnęła konkurs na projekty społeczne finansowane w ramach programu Europejski Korpus Solidarności i wśród zwycięzców znalazł się projekt zatytułowany „Ciałopozytywność” napisany przez nasze uczennice. Jego autorkami są: Hanna Tyc 3ceG, Angelika Tymoszuk 3d1G, Monika Rajkowska 3ceG, Paulina Kościelniak 3d1G, Emilia Czumaj 3d2G, Aleksandra Mańkowska 2c, Kornelia Żach 2c, Amelia Nowak 3a, Alicja Służała 2c, Hanna Kowalewska 2c i Maria Hałuszka 3ceG. Projekt powstał pod kierunkiem p. Moniki Karanowskiej – pedagog szkolnej.
Europejski Korpus Solidarności (EKS) to program dla młodych ludzi i organizacji chcących wziąć udział w działaniach solidarnościowych, w różnych obszarach – od pomocy pokrzywdzonym przez działania na rzecz zdrowia i środowiska, aż do pomocy humanitarnej w całej UE i poza nią. Program daje młodym ludziom możliwość zaangażowania się i zdobycia bezcennego doświadczenia oraz rozwinięcia nowych umiejętności.
Kętrzyński projekt powstawał w lipcu i sierpniu 2021r., kiedy znakomita większość uczniów odpoczywała podczas wakacji. Ale z pomysłem warsztatów na temat postrzegania własnego ciała autorki nosiły się już od dawna. Do napisania tego projektu dotyczącego ciałopozytywności skłoniły je wyniki raportu Health Behaviour in School-aged Children (HBSC) przygotowanego przez ONZ, z którego wynika, że już 11-letnie dziewczynki mają kompleksy spowodowane oceną własnego wyglądu. Wśród 15-latek co druga chce schudnąć, choć nie mają nadwagi. Badania HBSC pokazują, że polskie nastolatki nie czują się dobrze we własnym ciele, a ich samoocena jest najniższa w Europie.
Coraz więcej młodych osób (chłopcy również) przesadnie zwraca uwagę na własne ciało. Obsesja na punkcie wyglądu objawia się ciągłym niezadowoleniem z własnego ciała. Może ono przybrać łagodniejszą formę, która – oprócz negatywnego wpływu na samopoczucie – nie zagraża naszemu zdrowiu. W skrajnych zaś przypadkach prowadzi do choroby o nazwie dysmorfofobia. To zaburzenie psychiczne, które charakteryzuje lęk związany z przekonaniem o nieestetycznym wyglądzie lub budowie ciała, często popychający chorego do samobójstwa.
Żeby móc chociaż trochę uciec przed kulturą „obsesji piękna” dziewczyny, ale i chłopcy potrzebują wzmocnienia na wielu poziomach, dlatego w projekcie zaplanowano szereg warsztatów i zajęć dla kętrzyńskiej młodzieży. "Ciałopozytywność" pomoże im widzieć w swoim ciele coś więcej, niż tylko obiekt do oglądania.
Praca przy tak dużym projekcie pozwoli autorkom na zdobycie nowych doświadczeń. Hania, Monika, Paulina, Angelika, Emilia i Marysia są obecnie w klasie maturalnej i stoją przed poważnymi wyzwaniami dotyczącymi dalszej drogi zawodowej. Umiejętności pracy z grupą i w grupie, umiejętności organizacyjne i zarządzania projektem będą mogły wykorzystać przyszłości, działając nie tylko na rzecz naszej lokalnej społeczności, ale też podejmując wyzwania na uczelniach, do których mają zamiar aplikować.
Mamy też nadzieję, że młodym Kętrzynianom i Kętrzyniankom tak spodoba się projekt, że zainspiruje on ich do samodzielnego działania lub do dalszej współpracy z jego koordynatorkami.
„Ciałopozytywność” to projekt przygotowany przez młodzież i dla młodzieży, również tej z niepełnosprawnością ruchową, uwzględniający całkowicie jej potrzeby i jej punkt widzenia. Będzie realizowany w okresie od lutego 2022r. do stycznia 2023r., a jego całkowita wartość wynosi ponad 33 tys. złotych.
- Szczegóły
- Nadrzędna kategoria: Aktualności
- Odsłony: 730
Koleżanki/Koledzy!
Część z Was pewnie siedzi teraz nad funkcjami kwadratowymi, analizuje mapę brzegową Afryki albo zastanawia się, dlaczego Wokulski tak ganiał za Łęcką… Ktoś inny wkuwa słówka z angielskiego lub rosyjskiego, wyszukuje środki stylistyczne w tekście, albo, o zgrozo (!) próbuje w trakcie pracy klasowej przypomnieć sobie trzecią część „Dziadów”. Pomyślcie, ile razy podczas tych czynności czuliście się nieswojo, pociły Wam się ręce, kołatało serce, brakowało Wam oddechu? Ile razy mieliście nadzieję, że p. Ula nie wylosuje piłeczki z Waszym numerkiem?
My rozmyślaliśmy o tym przez ostatnie pół roku i wpadliśmy na pomysł, że postaramy się Wam pomóc. W najbliższych miesiącach pokażemy Wam, czym jest stres, jak na nas wpływa i co najważniejsze: JAK SOBIE Z NIM WRESZCIE PORADZIĆ.
Nasze działania będą realizowane nie tylko w tym Liceum. Jesteśmy otwarci na naszych kolegów i koleżanki z innych szkół średnich, więc ślijcie info o naszych działaniach do swoich znajomych, wspierajcie nas, lajkujcie i udostępniajcie posty. Niech się niesie. Szczegóły wkrótce :)
Kalina Sałyk
Amelia Nowak
Amelia Wąsowicz
Łucja Kromplewska
Dominik Koprowski
P.s.: Nasz projekt odbywa się w ramach Ogólnopolskiej Olimpiady „Zwolnieni z Teorii” i realizujemy go pod okiem p. Moniki Karanowskiej, naszej szkolnej pedagog.
- Szczegóły
- Nadrzędna kategoria: Aktualności
- Odsłony: 940
25 listopada w Kętrzynie wystartowała kampania społeczna ,,Biała wstążka”, która potrwa do 10 grudnia.
Kampania ta jest prowadzona w ponad 50 krajach na całym świecie, w Kętrzynie wypromowały ją pracownice socjalne z miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej: p. Małgorzata Biały, p. Izabela Narwojsz, p. Anna Sznurkowska oraz p. Jowita Oleksiak. W czasie trwania kampanii organizatorzy zachęcają szczególnie mężczyzn, aby zechcieli przyjąć i nosić białą wstążkę, manifestując w ten sposób sprzeciw wobec przemocy. Zwracają się też z prośbą do wszystkich znaczących osób, aby zechciały swoim autorytetem wesprzeć akcję. Biała wstążka symbolizuje zobowiązanie do przerwania milczenia w kwestiach przemocy wobec kobiet i powstrzymania się od wszelkich form jej stosowania.
Co roku akcja zwiększa świadomość społeczną na temat zjawiska przemocy w rodzinie wśród Kętrzynian, kieruje swoje edukacyjne przesłanie do ogółu społeczeństwa, do rodzin, do profesjonalistów i przedstawicieli służb zajmujących się walką z przemocą.
W tym roku podczas inauguracji kampanii naszą szkołę reprezentowali: Jakub Sieńko i Wojciech Tromczyński z klasy 1c oraz Dawid Kaczmarek, Patryk Skoczko, Marcel Ossowski Karol Lender z klasy 1d. W szkole obok białych wstążek pojawiły się fakty i mity dotyczące przemocy przygotowane przez Karolinę Śmierzyńską z klasy 3d.
- Szczegóły
- Nadrzędna kategoria: Aktualności
- Odsłony: 870
Dzisiaj w naszej szkole było różowoJ I chociaż niektórym ten kolor kojarzy się z jednorożcami, trzeba pamiętać, że w październiku ma on szczególne znaczenie: różowa wstążka jest wyrazem wsparcia kobiet walczących z rakiem piersi.
Skąd taki symbol?
Gdy w 1988 roku na raka piersi śmiertelnie zachorowała Phyllis Starr Wilson, twórczyni magazynu „Self”, redaktor naczelna tego pisma (Alexandra Penney) postanowiła głośno zaprotestować. Wzorując się na czerwonej wstążce będącej symbolem chorujących na AIDS, umieściła na okładce magazynu podobną, ale w różowej wersji, by w ten sposób złożyć hołd zmarłej koleżance.
Jak się później okazało, mimo iż Wilson chorowała latami, wiele osób nie miało świadomości, na jaką chorobę cierpi. Alexandra Penney poszła o krok dalej i do współpracy zaprosiła Evelyn H. Lauder, ówczesną wicedyrektor znanej marki kosmetycznej Decyzją tej ostatniej wstążka stała się dekoracją najpierw jednej, a potem wszystkich kas w salonie marki przy Saks Fifth Avenue.
Niedługo później Evelyn stanęła na czele Breast Cancer Research Foundation, które w swoim logo mogło mieć tylko jeden znak. Kobieta wiedziała, że gra warta jest świeczki. Choć sama zmarła na raka jajników, miała na koncie wygraną walkę właśnie z rakiem piersi. Jej fundacja zebrała ponad 700 milionów dolarów przeznaczonych na zapobieganie chorobie i zwiększanie świadomości profilaktyki, a także samo leczenie.
My nie mamy 700 milionów dolarów, ale w tym roku udało nam się zebrać ponad 700 zł :) Całkowity dochód z naszego kiermaszu trafi po raz drugi do Fundacji „Rak'n'Roll. Wygraj Życie”.
Wszystkim uczniom i uczennicom, nauczycielom i nauczycielkom oraz rodzicom, którzy wsparli naszą akcję, serdecznie dziękujemy. Ciasta były jak zawsze przepyszne!
- Szczegóły
- Nadrzędna kategoria: Aktualności
- Odsłony: 965
Strona 1 z 8