W listopadzie w naszej szkole podkreślamy znaczenie zrównoważonego rozwoju. Wskazujemy, że rozwój gospodarczy i społeczny powinien być powiązany z podnoszeniem jakości środowiska naturalnego, między innymi poprzez ograniczanie szkodliwego wpływu produkcji i konsumpcji dóbr na stan środowiska i ochronę zasobów przyrodniczych. Ekologiczne myślenie związane jest zatem z ponownym wykorzystaniem otaczających nas rzeczy, aby w ten sposób chronić przyrodę. I właśnie dlatego na lekcjach plastyki uczniowie klas pierwszych pod kierunkiem pani Małgorzaty Fiedorowicz pracowali nad nadaniem „nowego życia” zużytym ubraniom oraz torbom. Wykorzystując wyobraźnię i farby do materiału sprawili, że stara i niepotrzebna odzież znów może być wykorzystywana.  Efekty twórczości naszych uczniów możecie podziwiać na wystawie w holu oraz w naszej internetowej galerii.

I LO w Kętrzynie

W październiku – miesiącu, w którym przypada Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego – i my zadbaliśmy o dobrostan naszych uczniów i uczennic. Młodzież z klas II miała okazję uczestniczyć
w warsztatach dotyczących technik relaksacji.

Przyglądając się ucieczce człowieka przed goniącym go lwem, rozmawialiśmy o ewolucyjnym znaczeniu reakcji stresowej, o tym co w świecie zewnętrznym i wewnętrznym wywołuje stres,
i wreszcie o tym,  co pomaga domknąć cykl reakcji stresowej. Uczniowie poznali różne techniki radzenia sobie ze stresem, od ćwiczeń Pilatesa i Jogi począwszy, przez ćwiczenia oddechowe, po trening autogenny Jacobsona. Na sam koniec, mocą swojej wyobraźni,  wszyscy udali się na piaszczystą plażę, gdzie choć przez chwilę znów poczuli wakacyjny relaks i odprężenie.

Dziękuję wszystkim Nauczycielom, Uczniom oraz  Uczennicom za aktywne uczestnictwo i zaangażowanie.

Psycholog szkolny

Dnia 10.11.2022 roku w auli naszej szkoły odbył się apel z okazji Dnia Niepodległości przygotowany przez klasę 3c. Akademia była podzielona na kilka części. Początek uroczystości stanowiło wspólne odśpiewanie hymnu, następnie mieliśmy okazję obejrzeć fragment filmu pt. „Niezwyciężeni”. Podjęty temat został rozszerzony w prezentacji przygotowanej przez uczniów. Dopełniającym elementem były pieśni patriotyczne „Legiony” oraz „Rota” wykonane przez chór składający się z męskiej części klasy. Apel został zakończony quizem, podczas którego uczniowie mogli sprawdzić swoją wiedzę i otrzymać słodkie nagrody.

Nasza szkoła przystąpiła do projektu „Lekcja o Funduszach Europejskich VII” (w ramach lekcji podstaw przedsiębiorczości), której organizatorem jest Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej.

Tegoroczna edycja projektu poświęcona jest zagadnieniom rozwoju lokalnego. Uczniowie poprzez grę planszową i materiały edukacyjne zrozumieją czym jest zaangażowanie mieszkańców w rozwój miejscowości i skąd brać środki na finansowanie pomysłów, które zmieniają lokalną przestrzeń. Zapoznają się również z wieloma zagadnieniami dotyczącymi Funduszy Europejskich. Dowiedzą się także o dedykowanym wsparciu, jakim zostanie objęty makroregion w latach 2021-2027, tj. o nowym programie Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej.

Idea akcji opiera się na szczegółowo zaprojektowanych scenariuszach zajęć i materiałach dydaktycznych. Nasza placówka otrzymała pakiet materiałów dydaktycznych: broszury, upominki dla uczniów, gry planszowe, a także konspekt lekcji, na podstawie których przeprowadzone zostaną ciekawe i niekonwencjonalne zajęcia.

Więcej informacji o projekcie: www.polskawschodnia.gov.pl/lekcja

W tym roku 30 lat, od kiedy kiedy wprowadzono Wstawka mija świadomości raka st. piersi. Dzięki niej zrobiła się wiedza na temat tej działalności.

Ten rok to również wyjątkowe urodziny Kętrzyńskiego Towarzystwa "Amazonki" , które wspiera nasze kętrzynianki w walce z rakiem piersi. Wszystkim Paniom życzymy dużo zdrowia i wytrwałości. Szczególne ulepszenie ustroju do mam nasi nasi nasiennici, a następnie zmagają się z chorobą.

28 października po raz trzeci zorganizowaliśmy kiermasz charytatywny, którego dochód przeznaczamy na wsparcie kobiet po chemioterapii. Zebrane przez Was pieniądze (ponad 1000 zł:)) trafią na konto Fundacji Rak'n'Roll z oczekiwaniem na zakup peruk z słuchu.

Dziękujemy Powiatowemu Centrum Pomocy Rodzinie w Kętrzynie oraz Kętrzyńskim "Amazonkom" za zaproszenie do wspólnego zdjęcia. Nad naszą "ogólniakową" kawiarenką w tym roku czuwali: Alicja Służała 3c, Marta Karwowska 3c, Aleksandra Kozioł 3c, Kornelia Żach 3c, Maja Karanowska 2ae, Róża Kozłowska 2ae, Karolina Zając 2ae i Gabriel Mączyński 4a.