Szybki dostęp

 

Drodzy Absolwenci!

W 2025 roku przypada 80. rocznica  powstania  I Liceum Ogólnokształcącego im. Wojciecha Kętrzyńskiego w Kętrzynie. To doniosłe wydarzenie nie tylko dla obecnych pracowników i społeczności uczniowskiej, ale także dla tych, którzy na przestrzeni osiemdziesięciu lat tworzyli niezwykłą historię szkoły, przyczyniając się do jej rozwoju i kształtując jej tradycje. Chcąc podkreślić szczególny charakter jubileuszu, pragniemy wrócić wspomnieniami do przeszłości i wydać publikację upamiętniającą 80 lat funkcjonowania naszej szkoły. W związku z tym zwracamy się z prośbą o udostępnienie Państwa pamiątek, zdjęć z opisem wydarzeń oraz wspomnień związanych z nauką i pracą w „starym ogólniaku”. Materiały prosimy przesyłać na adres: 80lecie@1loketrzyn.pl

 

 

Wojciech Kętrzyński został patronem naszej szkoły już w roku 1956. Co roku obchodzone jest święto, dzięki któremu możemy to uczcić i upamiętnić jego odwagę w walce o polskość Mazur. W poniedziałek 16.01.2023 r. klasa 2c przygotowała apel na temat życia, twórczości oraz działalności wielkiego historyka. Uczniowie wszystkich klas wzięli udział w uroczystości w auli ozdobionej portretami wykonanymi przez utalentowanych uczniów naszej szkoły.

Nasz patron Wojciech Kętrzyński urodził się w Lecu jako Adalbert von Winkler. Uczył się w rastenburskim gimnazjum obok kościoła p.w. św. Wojciecha. Na studia wybrał się na Uniwersytet Królewski, gdzie dowiedział się o swoich pomorskich korzeniach, a także poznał swoją przyszłą żonę. Brał udział w powstaniu styczniowym. Nieustannie walczył w obronie Mazur. Wojciech Kętrzyński zmarł 15 stycznia 1918 r. we Lwowie, gdzie został pochowany na Cmentarzu Łyczakowskim. Pamięć Wojciecha Kętrzyńskiego uczczono, nadając w 1946 roku miastu Rastenbork nazwę Kętrzyn.

Po występie uczniów klasy 2c przyszedł czas na ciekawy quiz, w którym zwycięzcy otrzymali przysmak Kętrzyna - piernik kętrzyński.